• Monitoring

1. Dane będą przetwarzane w celu określonego prawem zadania realizowanego dla dobra publicznego jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa mienia i osób.
          2. Dane przechowywane są przez 9 dni. Monitoring w szkole działa w oparciu o Regulamin monitoringu.
          3. Ma Pani/Pan prawo do żądania: dostępu do swoich danych osobowych, kopii przetwarzanych danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Regulamin funkcjonowania monitoringu wizyjnego

w Szkole Podstawowej im. kpt. ż.w. Tadeusza Ziółkowskiego w Wierzchucinie Królewskim

1. Regulamin określa zasady funkcjonowania systemu monitoringu wizyjnego, miejsca instalacji kamer systemu na terenie szkoły, reguły rejestracji i zapisu informacji oraz sposób ich zabezpieczenia, a także możliwości udostępniania zgromadzonych danych o zdarzeniach.

2. Infrastruktura Szkoły która może być objęta monitoringiem wizyjnym to:

• budynek szkoły – Wierzchucin Królewski 35,
          • budynek szkoły – Wierzchucin Królewski 113,
          • wejście do budynku szkoły,
          • teren wokół szkoły.

3. Celem monitoringu jest:

• zwiększenie bezpieczeństwa społeczności szkolnej oraz osób przebywających na terenie szkoły,
          • ograniczenie zachowań niepożądanych, destrukcyjnych zagrażających zdrowiu, bezpieczeństwu uczniów,
          • wyjaśnianie sytuacji konfliktowych,
          • ustalanie sprawców czynów nagannych (bójki, zniszczenia mienia, kradzieże itp.) w szkole i jej otoczeniu,
          • ograniczanie dostępu do szkoły, oraz jej terenu osób nieuprawnionych i niepożądanych,
          • zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki,
          • sprawowanie nadzoru pedagogicznego.

4. Monitoring funkcjonuje całodobowo.

5. Rejestracji i zapisaniu na nośniku fizycznym podlega obraz (wizja) z kamer systemu monitoringu.

6. System monitoringu wizyjnego składa się z:

• kamer rejestrujących zdarzenia wewnątrz i na zewnątrz budynków,
          • urządzenia rejestrującego i zapisującego obraz na nośniku fizycznym,
          • monitora pozwalającego na podgląd rejestrowanych zdarzeń.

7. Elementy monitoringu wizyjnego w miarę konieczności i możliwości finansowych są udoskonalane, wymieniane, rozszerzane.

8. Pracownicy oraz uczniowie szkoły są poinformowani o funkcjonowaniu w szkole monitoringu wizyjnego.

9. Rejestrator wraz z monitorem monitorującym szkołę znajduje się w pomieszczeniu szkoły – gabinet Dyrektora. Dostęp do obrazu i zapisu monitoringu ma Dyrekcja szkoły.

10. Okres przechowywania danych wynosi 9 dni.

11. Zapis ten może być udostępniony za zgodą Dyrektora Szkoły:

• wychowawcom klas, w celu zdiagnozowania problemów wychowawczych oraz podjęcia właściwych oddziaływań w tym zakresie,
          • pedagogowi szkolnemu, w celu przeciwdziałania zarejestrowanym przez monitoring formom niedostosowania społecznego uczniów, ich zachowaniom dysfunkcyjnym, a także udzielania właściwej pomocy ofiarom szkolnej przemocy,
          • uczniowi, którego niewłaściwe zachowanie, jak: agresja fizyczna, wybryki, akty chuligaństwa, niszczenie mienia szkolnego, kradzieże, itp. zarejestrowały kamery, w celu udowodnienia mu takiego zachowania i podjęcia działań interwencyjnych i wychowawczych,
          • rodzicom ucznia, zarówno poszkodowanego, jak i sprawcy czynu niedopuszczalnego, w celu oceny zaistniałej sytuacji i uzgodnienia wspólnych działań interwencyjnych i wychowawczo-opiekuńczych.

13. Dane te udostępnia się ponadto uprawnionym instytucjom w zakresie prowadzonych przez nie czynności prawnych np. policji, sądom, prokuraturom na ich wniosek.

14. Osoby, które mają wgląd w obraz zarejestrowany przez monitoring wizyjny zobowiązane są do przestrzegania przepisów prawa w zakresie ochrony danych osobowych.

15. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem ostateczną decyzję podejmuje Dyrektor Szkoły.

Opracowała: Cejko Violetta