• egzamin ósmoklasisty

• w r.szk. 2023/2024

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, przeprowadzanym z trzech przedmiotów wyłącznie w formie pisemnej.

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). Egzamin przeprowadzony będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych zamiast podstawy programowej.

Harmonogram egzaminu

Termin główny

język polski      – 14.05.2024r. (wtorek) godz. 09:00

matematyka    – 15.05.2024r. (środa) godz. 09:00

język angielski – 16.05.2024r. (czwartek) godz. 09:00

Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w terminie dodatkowym:

język polski      – 10.06.2024r. (poniedziałek) godz. 09:00

matematyka    – 11.06.2024r. (wtorek) godz. 09:00

język angielski – 12.06.2024r. (środa) godz. 09:00

Czas pracy z arkuszem egzaminacyjnym

język polski – 120 min.

matematyka – 100 min.

język angielski – 90 min.

Rodzice uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się: z dysleksją, z dysgrafią, z dysortografią, z dyskalkulią mogą wnioskować do dyrektora szkoły o dostosowania:

• zaznaczenie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi,
          • przedłużenie czasu (możliwe tylko wtedy, gdy w toku edukacji szkolnej uczeń korzystał z takiego sposobu wyrównania szans edukacyjnych w związku z posiadaną opinią i fakt ten jest udokumentowany). Przedłużenie czasu dotyczy:
            • języka polskiego – wydłużenie czasu do 180 min.
            • matematyki – wydłużenie czasu do 150 min.
            • języka angielskiego– wydłużenie czasu do 135 min.
          • Szczegóły dot. dostosowań zawarte są w Komunikacie w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024.
          • LINK DO KOMUNIKATU o dostosowaniach: komunikat

Przybory egzaminacyjne

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Uczeń, który wniósł na salę urządzenie telekomunikacyjne ma unieważniony egzamin.

LINK DO KOMUNIKATU o przyborach: przybory

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia.

W 2024 r. uczniowie poznają swoje wyniki 3 lipca 2024 r., natomiast do 6 lipca 2024r. każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

Deklaracja dot. języka obcego nowożytnego. Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia nie później niż do 30 września roku szkolnego, ‎w którym jest przeprowadzany egzamin, składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację ‎o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, ‎którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.